GenelİncelemelerOyun

En Başarılı Zombi Temalı Oyunları

Google News Abone Ol

Günlük hayatın monotonluğundan kurtulmak için birçok kişinin tercih ettiği oyunlar korku oyunlarıdır. Korku oyunları, insanı gerilim dolu maceralara sürükler. Filmlerin yanı sıra oyunlarda interaktif bir şekilde etkilendiğimiz için, kimileri oyunları filmlere tercih etmektedir.

Korku oyunlarının en popüler olanlarından birisi zombi oyunlarıdır. Biliyorsunuz ki zombiler yaşayan ölülerdir. Ölülerden korkanların doğal olarak da zombilerden korkması beklenir. Bunu anlamak için ona zombilerin ele geçirdiği şehirde geçen zombi oyunlarını oynatmak oldukça iyi bir yol olacaktır.

Günümüzde birçok yapımcının tercih ettiği oyun türü olan korku oyunlarının çoğunda zombiler kullanılmaktadır. Zombi oyunlarını ince eleyip sık dokuyarak sizlere en iyi zombi oyunlarının yer aldığı bu listeyi hazırladık. Şunu söylemek istiyorum ki yaptığımız bu liste başarıya göre sıralanmadı. Yani buradaki zombi oyunlarının kendi içerisinde bir sıralama bulunmuyor.

the-walking-dead

1. The Walking Dead

Efsane dizi serisi The Walking Dead, zombi istilası olan bir dünyada geçiyor. Netflix‘te de mevcut olan dizinin oyunu, günümüz teknolojisinin kullanıldığı ancak uzun yıllardır gösterimde olduğundan geçen senelere göre ilk bölümleri ilkel karşılanabilir. Buna karşın yapımın oldukça başarılı olduğundan söz edebiliriz. Nitekim aynı başarı, serinin oyunlarında da gösterilmiş ve yıllardır oynanmakta olan bir efsane haline gelmiş.

Birçok kişinin tekrar tekrar izlediği dizinin oyun dünyası, bizlere birçok yeni şey öğretmekte. Faklı kararlar ile oyun dünyasında interaktif bir şekilde geziyor ve atmosferi derinden hissediyoruz. Bir çeşit hayatta kalma oyunu da denebilecek seri ilk çıktığı günden beri milyonlarca satılmış ve satılmaya da devam ediyor. Oyun her ne kadar bilgisayar için çıkmış olsa da günümüzde benzer teknolojide üretilmiş telefonlar için de uyarlanabilmiş durumda. Böylece bilgisayarınızdan oynamak yerine dilerseniz App Store yada Play Store‘dan indirerek de oynayabilirsiniz.

Windows, OS X, PlayStation 3, Playstation 4, Playstation Vita, Xbox 360, Xbox One, Android, iOS platformlarında oynayabileceğiniz Telltale Games tarafından geliştirilen korku oyununu oynarken oldukça zevk alacaksınız.

Dead-Island

2. Dead Island

Yılın yorgunluğunu üstünüzden atmak için gittiğiniz adada bir sabah uyandığınızda ummadığınız bir manzara ile karşılaşacaksınız. Sarı kumsalın gün geçtikçe kan kırmızısı hal aldığını fark edecek ve zombilerin nefesinizi ensenizde hissedeceksiniz. Karanlık binalara girecek ve görevlerin gereksinimlerini yerine getirmeye çalışacaksınız.

Zombiler ile başa çıkmak için yeniden yapılandıracağınız ekipmanlar ve silahlar ile gerilimi sonuna kadar hissederken diğer taraftan da zombilerin kırılan kemiklerin sesini duyacaksınız. Ama o da ne! Öldürdüğünüz zombilerin yanı sıra bir çok gizli görevin bulunması sizleri hem ana hikayenin yorgunluğundan çekip alacak hem de adayı daha iyi keşfetmenizi sağlayacak.

Grafikleri ile oldukça başarılı bir yapım haline gelen tasarının arkasında Techland yer alıyor. Başarılı firma özenle oluşturduğu hikaye ve emek harcayarak geliştirdiği korku ve gerilim dolu zombi oyununu Dead Island‘ı Windows, OS X, Linux, Playstation 3, Xbox 360 platformlarında oynayabilirsiniz.

Sam B, Xian Mei, Logan Carter ve Purna ismindeki kişinin ortak noktalarından bir tanesi; zombi salgını başladığında aynı otelde konaklıyor olması, diğeri ise zombi salgını ile başa çıkabilecek kadar güçlü iradeye ve hırsa sahip olmaları. Bir şarkıcı olan Sam B, Banoi adasındaki bir otelde tatil yapmaktadır. Diğer taraftan da konserlerine aynı otel için şarkı söylemektedir. Benzer şekilde futboldu olan Logan da adaya geçirdiği zorlu sezonun yorgunluğunu atmak için gelmiştir. Bir de Xian ve Purna var tabii. Xian otelde çalışmakta olan bir görevli Purna ise polistir. Yaptıkları mesleğe göre Purna silah kullanma konusunda, Xian bıçak kullanma konusunda, Logan atışlarda dolayısı ile fırlatma silahlarında, Sam B ise ağrı silahlarda oldukça yeteneklidir. Oyun başlangıcında seçeceğiniz karakterin kullanmak istediğiniz silahlara uygun olmasına dikkat ederseniz işleriniz daha kolay olacaktır.

Oyunun Coop oynanabilmesi, arkadaşlarınız ile birlikte eğlenebileceğini ve Banoi adasındaki zombi salgını ile birlikte mücadele ederek yükünüzü hafifletebileceğiniz anlamına gelmektedir.

Dying Light

3. Dying Light

Şanlıurfa‘ya bağlı Harran‘da geçen Dying Light, size dünyası içerisinde defalarca milli atmosferi yaşatacak. Ancak yine de çok şey beklememenizi öneririm. Çünkü yapımcısı olan Techland şirketinin bu işi tam olarak başarabildiğini söylemek yanlış olur. Buna karşın oyunda görev aldığınız veya ticaret yaptığınız karakterlerin isimleri Rahim, Suleyman, Kadir gibi…

Oyunun korku dolu görevleri oldukça zorlu geçiyor. Bir taraftan bosslar ile savaşırken diğer taraftan peşinize düşen zombiler ve bu zombilerden kaçıp sığınacak yer arama telaşı ve özellikle bazı zamanlarda bunu gece yapmak zorunda olmanız, görevlerin zorluğu hakkında fikir sahibi olmanız için yeterli olacaktır.

Çoklu oyuncu moduna sahip olan Dying Light’ta arkadaşlarınız ile zombilere karşı mücadele ederken, diğer taraftan da hikayenin sürükleyiciliğine kapılıyor ve “Bu görevden sonra ara vereceğim.” dedikten sonra dahi diğer göreve doğru ilerleme heyecanına kapılıyorsunuz.

27 Ocak 2015 tarihinde piyasaya sürülen ve Dead Island‘ın yapımcısı olan Techland tarafından Chrome Engine 6 motoru kullanılarak geliştirilen Dying Light, PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows, Linux, Mac OS gibi platformlarda oynanabiliyor. Çıktığı sezon en çok satılan oyunlarından olan Dying Light’ın 2. serisi olan Dying Light 2‘nin ise 2018 de yayınlanmış gameplay videosu mevcut ancak nezamn geleceği ise halen merak konusu.

dead rising 2

4. Dead Rising 2

Genel olarak Dead İsland‘a benzer grafiklere ve oynanışa sahip olsa da Dead Rising 2‘nin kendi başına oldukça iyi bir yapım olduğundan söz edilebilir. İyi bir hayatta kalma ve korku oyunu olan Dead Rising 2, zombi oyunları kategorisinde de yer almakta.

24 eylül 2010 tarihinde çıkış yapan oyun ilk zamanlarından beridir sevilerek oynanmakta. Çıktığı tarihle okulların açılmasına denk geldiğinden birçok genç arkadaşımızı üzmüş olsa da daha sonra oyunun içeriği ile onların da gönüllerini kazanmayı başarmıştı.

En iyi zombi oyunlarının genel olarak konsepti bellidir. Dünyayı ele geçiren zombilerden korunarak hayatta kalmaya ve oyunun hikayesine göre dünyayı zombilerden arındırmaya çalışırız. Dead Rising’de ise işler biraz daha farklı.

Yer bakımından Las Vegas‘ta geçen oyun, büyük alışveriş merkezleri ve kumarhaneler eşliğinde hayat devam ederken karşınıza zombi çıkması adeta an meselesi.

Diğer zombi oyunlarının yanı sıra Dead Rising 2’de zombiler insanların kontrolü altında, hata işler o kadar ileri ki zombilerin savaştığı arenalarda kumar oynanıyor bahis yapılıyor. En çok zombi öldürenler ödüllendiriliyor.

Playstation, Xbox ve PC’ye çıkan oyun, Capcom tarafından geliştirildi. Oyunda bir motor çetesi üyesiyiz. Ancak bu bildiğiniz motor çetelerinden farklı. Fark ise şu biz bu çetede geçimimizi zombileri avlayarak sağlıyoruz. Uyuşuk zombilere karşı mücadele ettiğiniz bir oyun olan Dead Rising 2’ye göz atmanızı öneririz.

State of Decay 2

5. State of Decay 2

İlk oyunu ile oldukça ses getiren ve en beğenilen zombi oyunları arasında kendine yer edinen State of Decay serisinin 2. oyunu State of Decay 2, 22 mayıs 2018 tarihinde çıkış yaptı. Günümüz oyun mimarisini ve grafiklerinin oldukça iyi yansıtmayı başaran State of Decay 2 önceki oyunundaki gibi “Base Building” yapısını da beraberinde getirmiş. Bu yapıyı önceki oyunda oldukça seven vardı ve yeni oyunda da bu yapının yer alması birçok zombi oyunu seveni mutlu edecek gibi görünüyor.

State of Decay 2 hakkında söylenenlere göre erzak bulmak ve hayatta kalmak çok da zor değil. Özellikle envanterinize aldığınız eşyalar ile oyunun zorluğu değişebilmekte. Bunun dışında Base’nizde sakladığınız ve geliştirdiğiniz ekipmanlar da en önemli yoldaşınız olacak. Yoldaş demişken, oyunda daha sonradan yanınıza birkaç karakter daha alabiliyor ve ekip haline gelebiliyorsunuz.

Bir zombi oyununu gerçekçi yapan şeylerden bir diğeri de yaralanma efektleridir. Hasar verdiğiniz zombilerin yaralanma efektleri ve onların size vereceği hasarlardan ve yaralanmaların oluşturduğu animasyonlardan zevk alabilirsiniz. Zombilere verdiğiniz hasarların gerçekçiliğin orta düzeyde ancak onların size verdiği etkiler daha bariz bir şekilde hissediliyor. Örneğin bacağınızdan yaralandığınızda topallıyor, omzunuzdan ya da başınızdan yaralandığınızda sendeliyorsunuz.

Xbox ve PC için geliştirilen State of Decay 2 ne yazık ki Playstation’a çıkmadı. Ancak imkanınız var ise ve zombi oyunlarını seviyorsanız, State of Decay 2’yi oynamanızı tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir