GenelOyunRehber

LoL’de Ping Sorunu Nasıl Çözülür?

Google News Abone Ol

Pek çok oyuncu, online oyunlarda ping ve lag sorunu ile karşılaşmaktadır. Ping denilen şey sinyalin gidiş-dönüşü 1000 milisaniye veya daha uzun sürerse gecikme yaşanmış sayılır. Lag ise pingin yüksek olduğu durumlarda ortaya çıkar ve siz işlem yapsanız bile ana makineye bu işlem iletilemediği için işlemde gecikmeler ortaya çıkar. Bu gecikmeler 1 saniyenin üzerine çıktığında oldukça sinir bozucu olabilmektedir. LoL’de ping ve FPS değerlerini öğrenmek için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

LoL’de Ping Nasıl Düşürülür?

Pinge etki eden faktörler arasında internet kullanımı yer almaktadır. Online oyunlar sırasında internet kullanımını arttıracak ve ya hızı bölecek herhangi bir işlem yapıyorsanız (internetten video izlemek veya dosya indirmek gibi) bu işlemi durdurmanız olumlu yönde etki gösterecektir.

Ayrıca ping sürelerine etki eden bir diğer faktör de sunucunun size olan uzaklığı ve sunucunun yoğunluğudur. Yoğun saatlerde sunucuda gecikmeler olabilir. Bununla birlikte sunucuya ne kadar uzaksanız ping süreniz bundan o ölçüde etkilenecektir.

League of Legends
League of Legends

Alternatif Çözümler

Daha önce de Riot tarafından ping sorunu ile ilgili bazı açıklamalar yapılmıştı (bknz.). LoL‘de ping sorunu farklı sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Sorunun gerçek çözümü için sebebini bilmekte yarar vardır. Eğer sebebini bilmiyorsanız, aşağıdaki alternatif çözümleri de deneyeblirsiniz.

Kablosuz Bağlantı Ping Çözümü

LoL‘de yaşamış olduğunuz pingin sebebi, kablosuz ağ bağlantınızın hızı olabilir. Bu gibi durumlarda çözüm için kablosuz ağ bağlantısı yerine, kablolu ağ bağlantısınız tercih etmek olabilir.

  1. Denetim Masası’na girin.
  2. Ağ ve   Paylaşım Merkezi’ni açın.
  3. Adaptör Ayarlarını Değiştir seçeneğini seçin
  4. Kablosuz bağlantı adaptörüne sağ tıklayın ve etkisizleştir deyin.

Ağ Dağıtıcı Hızı

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, eğer ağ bağlantınızın kablosuz ağ dağıtım hızı düşük ise ve kablolu ağa geçme şansınız yok ise, daha iyi bir ağ dağıtıcısı satın almayı düşünebilirsiniz. Nitekim bazı durumlarda bu da yeterli olmayabiliyor. Eğer bulunduğunuz mevkide internet alt yapısı iyi değil ise, modeminizi değiştirmenize ya da kablolu ağa geçmenize rağmen, aynı sorun ile karşılaşmaya devam edebilirsiniz.

Bant Genişliği Kullanan Programlar

Internete dosya yüklemek veya internetten dosya indirmek, bant genişliği kullanımına sebebiyet verir. Bu durumda da LoL’de ping sorunu yaşamanız, oldukça olası bir durumdur. Örneğin;

  • BitTorrent, uTorrent ve Azure gibi torrent indirme programlarının çalışıyor, işlem yapıyor olması
  • Mumble, Skype, Ventrilo, Teamspeak gibi iletişim programlarının açık olması ve veri gönderimi/alımı yapıyor olması
  • YouTube, Instant Messenger Video Chat, Twitch.tv Gibi video içerik platformlarını ve programlarının açık ve kullanılıyor olması
  • Steam’den oyun/dlc/yama indiriliyor veya güncelleme yapıyor olunması

League of Legends’te ping sorunu yaşamanıza sebep olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir