BilgisayarGenel

Bilgisayarda Olmazsa Olmaz Programlar

Google News Abone Ol

Kişisel bilgisayarlar insanların kullanımına göre şekillenmektedir. Kullanıcının gereksinimine göre fiziksel ve mekanik donanım açısından tasarlanan ve kullanıcının ihtiyacını karşılamaya yönelik yazılımlar ile güçlendirilen bilgisayarlar birçok işi yapabilmesinin yanı sıra, oluşturulma amacını en iyi şekilde düşük maliyetli ve yüksek performanslı olarak yerine getirmelidir.

Ancak herkes bilgisayarları tek bir amaç için kullanmak istemez. Örneğin iş için kullandığınız bilgisayar oyun oynamak için yetersiz kalabilir ya da grafik işlerinizi yaptığınız ve bu amaç için kurulan bilgisayarınızda oyunlardaki performansından zevk alamayabilirsiniz.

Biz bunları bir kenara bırakıp hem oyun, hem iş hem de daha pek çok konuda yardımınıza koşabilecek bir bilgisayarın yazılım açısından nasıl özelliklere sahip olması gerektiğini, yani hemen her bilgisayarda olması gereken programlar nelerdir bunlardan bahsedeceğiz.

1. İnternet Tarayıcı: Google Chrome

Pek çok kişinin internet ile tanışmasına vesile olan bilgisayarlar, internette araştırma yapmak için de kullanılmaktadır. Bunun için yardımcı olan ve en çok kullanılan programlar arasında yer alan Google‘ın tarayıcısı; Google Chrome

Birçok tarayıcıyı optimizasyonu ile geride bırakarak internette gezmeyi olabildiğince hızlı ve eğlenceli hale getiren Google Chrome, biraz fazla ram (sanal bellek) tüketse de yayınlandığı günden beri kullanılmakta ve sevilmektedir.

Eylül 2008’de Microsoft Windows sürümü yayımlanmış; daha sonra Linux, macOS, iOS ve Android sürümleri de geliştirilmiş olan Google Chorme, bize göre bir bilgisayarda olmazsa olmaz programlar arasında yer almalı. Sebebi ise günümüz teknoloji çağının en iyi veli nimetlerinden biri olan kullanım kolaylığı ve hızı üst düzeyde bizlere sunabilmesi.

2. Video Oynatıcı: VLC Media Player

fossbytes.com tarafından yapılan ve dünyanın en iyi medya oynatıcı programlarını içeren listede 1. sırada yer alan VLC Media Player, birçok kişi tarafından sevilerek kullanılmakta. En iyi medya oynatıcıları ve ne kadar iyi oldukları hakkında herhangi bir tartışma başlattığımızda, VLC adı otomatik olarak en başta yer alır.

Windows 10, Windows 8.1, Windows 7, Windows Vista, Windows XP platformlarında desteklenen ve Windows bilgisayar için en iyi medya oynatıcı olarak gösterilen VLC Media Player, büyük kısayol tuşu desteğine sahiptir ve eğer kısayolları öğrenmek için zaman ayırırsanız, farenize dokunmadan kontrol edilebilir.

Eğer ediyorsanız DVD veya video dosyalarını izlerken içinden, bu bir sorun değildir. Müzik için, az çok herhangi bir dosyayı oynatır ve bir ekolayzer ve çalma listesi oluşturma özelliği sunar. VLC medya oynatıcı iTunes gibi bir medya yöneticisi olarak sezgisel değil, ama dosya formatları açısından çok daha esnek bir oyuncu. VLC‘yi dosyalarınızı dönüştürmek için bile kullanabilirsiniz, ve oynayacağı tüm formatların ve fiziksel ortamların üstünde birçok akış protokolü ve TV yakalama kartı desteklenir. Basit ve kullanıcı için kolaylık sağlayan arayüzü ile VideoLAN tarafından geliştirilen VLC Media Player‘ı denemenizi öneririz.

3. Bakım, Onarım, Temizlik Programı: CCleaner

Windows‘un dışında Mac ve Android için de geliştirilen bir temizlik uygulaması olan CCleaner, bilgisayarınızdaki gereksiz çerezleri ve önbelleklemeleri silerek sizin için fazladan yer açar.

Piriform şirketi tarafından geliştirilen yazılım bu güne kadar toplamda 1 milyardan fazla indirilmiş ve halen daha indirilmeye devam edilmektedir. Sevilerek kullanılan ve oldukça işlevsel bir program olan CCleaner, 23 eylül 2003 yılında piyasaya sürülmüştür.

Bilgisayarınızdaki programları kolaylıkla kaldırabileceğiniz, kullanım alanı açabileceğiniz, kayıt defterini temizleyebileceğiniz ve köklü bir tarama ile bilgisayarınızı gereksiz yükten kurtararak daha stabil ve hızlı çalışmasını sağlayacağınız bir program olan CCleaner‘ı denemenizi öneririz. Neler yapabildiğini gördükten sonra bize hak vereceksiniz.

4. Dosya Sıkıştırma Ve Çıkarma: WinRAR

İnternete özellikle bir dosya yükleyecek iseniz bunu paket haline getirip yani sıkıştırıp yüklemeniz istenebilir. Karşınıza çıkmıştır, birden fazla dosyayı klasör ile upload edemezsiniz. Bunun için o dosyaları sıkıştırmanız gerekmektedir. Burada yardımımıza koşan WinRAR, işimizi oldukça kolaylaştırmaktadır. Bilindiği üzere internetten de indireceğiniz paket dosyalar sıkıştırılmış olabilir. Onları da açabilmeniz için yardımınıza yine WinRAR koşmaktadır.

Windows için Shareware dosya arşivleme ve veri sıkıştırma yazılımı olan WinRAR, bizim bu kategoride en çok beğendiğimiz ve dünya çapında kendi kategorisinde en fazla kullanılan dosya arşivleme ve veri sıkıştırma programıdır.

22 Nisan 1995 tarihinden bu yana birçok kullanıcının imdadına yetişmiş ve deneme sürümü ile dahi işinizi fazlası ile görmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir