Hedef Dosya Sistemi İçin Çok Büyük Hatası

By | 8 Kasım 2020

Genellikle USB disklere dosya yüklemeye çalışırken karşılaşılan “Hedef Dosya Sistemi İçin Çok Büyük” hatası, bazen hard disklerde de karşımıza çıkabilir. Flash belleğiniz ya da hard diskiniz ne kadar büyük olursa olsun bu hata ile karşılaşmanız mümkündür, tabii NFTS ile biçimlendirilmediyse…

Hedef Dosya Sistemi İçin Çok Büyük Hatasının Çözümü

Sorun, aktarmak istediğiniz dosyalardan birinin 4 GB’den büyük olması ve harici sabit sürücünüzün veya USB flash sürücünüzün maksimum dosya boyutu 4 GB olan FAT32 dosya sistemini kullanması nedeniyle oluşur. FAT32 dosya sisteminde yerleşik bir sınırlama vardır: Bir FAT32 sürücüsünde depolayabileceğiniz dosyaların toplam boyutu 2 TB’a kadar olabilse de, üzerine 4 GB’ı aşan tek bir dosya kaydedemezsiniz.

Disk formatı FAT32 olan USB’ler, ne kadar fazla kullanılabilir alana sahip olursa olsun, 4 GB’tan daha fazla dosya taşıyamaz. Bu ve bundan büyük dosyaları taşıyabilmeniz için disk formatını değiştirmelisiniz. Disk formatını değiştirerek Hedef Dosya Sistemi İçin Çok Büyük Hatasını düzeltebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, USB belleğinizi FAT32 yerine NFTS ile biçimlendirmek.

USB Bellek Nasıl Biçimlendirilir?

“Dosya, hedef dosya sistemi için çok büyük” sorununun nedenini anladıktan sonra, dosya sistemini NTFS’ye dönüştürerek Windows 10/8/7 veya önceki herhangi bir Windows sürümünde kolaylıkla düzeltebilirsiniz. Burada size iki kolay çözüm sunacağız. Basit adımlarla “Dosya hedef dosya sistemi için çok büyük” hatasını düzeltmek için bu çözümü nasıl kullanacağınızı göstereceğiz.

FAT32'yi NTFS'ye dönüştürme

FAT32’yi NTFS’ye dönüştürme

USB belleğinizi biçimlendirmek için, “Bilgisayar” klasörünü açarak belleğin bulunduğu klasöre sağ tıklayıp “Biçimlendir” seçeneğini seçmeli ve diski NFTS ile biçimlendirmelisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, diskteki verilerin tamamen silinmesidir. Bu nedenle ihtiyacınız olabileceğini düşündüğünüz belgelerin yedeğini almanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir