GenelOyunRehber

Skyrim’de Vampirlik Nasıl Tedavi Edilir?

Google News Abone Ol

Skyrim, özellikle Dawnguard DLC paketiyle beraber vampirliğe oldukça yer vermiş bir oyundur. Oyunda mevcut ana görevlerden devam ederken vampirlikle alakalı yan görevlerle sık sık karşılaşmanız veya görevinizi yaparken yolunuzun vampirlerle kesişmesi oldukça muhtemel ve doğal bir durumdur. Hal böyle olunca vampir zehrine yakalanmanız da oldukça olası ve doğaldır. Nitekim bu zehre yakalanmanız için vampirlerle karşılaşmanız ve onlardan bir miktar hasar almanız, vampir virüsüne yakalanmanız için fazlasıyla yeterli olmaktadır. Peki oyun sonuna kadar vampir olarak mı devam etmek istiyorsunuz? Cevabınız “Hayır” ise bu hastalığı tedavi etmek isteyebilirsiniz. Peki vampirlikten nasıl kurtulunur?

Vampirlikten Kurtulmak

Vampir hastalığından kurtulmak için farklı yollar mevcuttur. Bu yolların bazıları erken safhada yeterliyken, virüsle etkileşiminizin üzerinden uzun zaman geçtikten ve siz artık vampir olduktan sonra yeterli olamamaktadır. Lakin bunun için de çözüm yolları mevcuttur.

Skyrim Vampirlik
Skyrim Vampirlik

Erken Aşamada Vampirlik Tedavisi

Eğer vampir zehrine yeni maruz kalmış ve henüz tam anlamıyla dönüşüm gerçekleşmediyse, bu yöntemi kullanmanız yeterli olacaktır. Peki bu yöntemler nedir?

Şifa İksiri İçmek

Erken safhada şifa iksiri gibi sağlık iksiri içmek çoğu zaman yeterli olmaktadır.

Herhangi Bir Tanrıya Tapınmak

Bildiğiniz üzere oyunda birçok tanrısal varlık (8 adet ilah) söz konusudur. Mabetler ile bu varlıklarla etkileşime geçmeniz mümkündür. Çoğu mabetlerde hastalıklar tedavi edilmekte ve yeni kutsamalar elde edilmektedir.

Geç Aşamada Vampirlik Tedavisi

Vampir olduktan sonra uzun süre beslenmezseniz, üzerinizde bulunan vampirlik etkileri güçlenir. Genel olarak bu etkiler sizin aleyhinize işlemektedir. Bundan dolayı beslenmeyi veya tamamen tedavi olmayı seçebilirsiniz. Eğer tamamen tedavi olmak istiyorsanız, vampir olduktan sonra herhangi bir şehirdeki hana giderek, yeni söylentiler var mı öğrenmelisiniz. Bu esnada hancı size “Morthallı Falion”dan bahsedecektir. Kendisinin vampirler ve vampirlik konusunda oldukça tecrübe ve bilgi sahibi olduğunu öğreneceksiniz. Bunun yanı sıra meftun ve diğer ölümsüzler konusunda da oldukça bilgi sahibi olan Falion, size vampir virüsünü kaldırmak konusunda yardımcı olabilir.

Falion hakkında bilgi edindikten sonra, tedavi için Morthal’a doğru yola çıkmalısınız ve vardığınızda Falion’u bulup ona tedavi hakkında soru sormalısınız. Bu görev dizisi oyunda “Şafağın Yükselişi” olarak da bilinmektedir.

Falion sizden dolu bir kara ruh cevheri isteyecektir. Eğer kara ruh cevheriniz yoksa kendisinden size satmasını (433 altın karşılığında) isteyebilirsiniz lakin, cevheri sizin doldurmanız gerekecektir. Cevheri doldurmak için “Ruh Kapanı” (hedefi 60 saniye içinde öldürürseniz bir ruh cevheri doldurur) büyüsünü kullanabilir veya “Ruh Kapanı Etkisi”ne sahip bir silah kullanabilirsiniz.

Kara ruh cevherini doldurduktan sonra Falion’a verebilirsiniz, ardından size şafakta onunla bataklıkta buluşmanızı isteyecektir. Sabaha karşı 6 gibi bataklıkta işaretli konumda olursanız Falion orada sizi bekliyor olacak ve tedaviniz için bir çeşit ayin gerçekleştirecektir. Ayin bittiğinde vampirliğiniz tedavi edilmiş olacaktır.

Kaynak

  1. https://www.youtube.com/watch?v=Rv90e3GkwgQ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir