GenelOyunRehber

League of Legends S Nasıl Alınır?

Google News Abone Ol

League of Legends, teknolojinin gelişmesine başarılı bir şekilde ayak uydurmuş olan günümüz espor oyunlarından biridir. Türkiye’de olduğu gibi dünyanın farklı ülkelerinde de en çok oynanan RPG oyunlardan biri olan League of Legends’ta S ve üzeri not alınca kazanılan ustalık puanları ve sandıklar oldukça ilgi çekicidir. Genel olarak S ve üzeri not almanız, oyun boyunca, oyundaki diğer oyunculara göre ortalamanın üzerinde bir katkı sağladığınızdan dolayı taktim edilmektedir. Ancak bu her zaman yeterli değildir. Nitekim diğer oyuncuların çok kötü olması ve sizin onlara göre çok da farklı olmamanız demek, S üzeri not alacağınız anlamına gelmez. Oyunda gösterdiğiniz katkı, genel olarak aynı karakter ile gösterilen katkı ile bir ortalamayla kıyaslanır. Kıyaslama yapıldığında ise sıralamada iyi bir konumda iseniz, S ve üzeri not alabilirsiniz. Yani oyunu sizin oynadığınız, karakterle liginizde gösterilen katkı sıralamanız etkilemektedir. Peki katkı sıralamanızı iyi bir seviyeye nasıl çekersiniz?

LoL de S Almak
LoL de S Almak

Minyon Sayınıza Önem Verin

LoL’de önemli olan ancak unutulan şeylerden biri, minyon (CS) sayısıdır. Oyunda öldürdüğünüz minyonlar size altın kazandırır ve daha iyi ekipmanlar almanıza olanak sağlar.

Hangi Minyon Kaç Altındır?

  • Yakın dövüşçü minyonlar = her minyon öldürme için 21 altın.
  • Caster Minyonlar = her minyon öldürme için 14 altın.
  • Siege Minyonlar = Her minyon öldürme başına 60 altın (oyunun her 90 saniyesinde +3 ekstra altın, 90 altına kadar).
  • Süper Minyonlar = Her minyon öldürme başına 60 altın (oyunun her 90 saniyesinde +3 ekstra altın, en fazla 90 altın).

Minyon sayınızın ortalama olarak her 1 dakikaya 8 olacak şekilde oranla sabit tutmaya çalışabilirsiniz. Örneğin 10. dakikada 80 minyon, 20. dakikada 160 minyon ve 30. dakikada 240 minyon ortalama olarak iyi değerlerdir. Bu miktarların üzerine çıkmam mümkündür ve size daha fazla fayda sağlayacaktır.

LoL Support Görevleri Nelerdir
LoL Support Görevleri Nelerdir

Görüş Skorunuza Dikkat Edin

LoL’de S ve üzeri not almak ve oyun kazanmak için dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta, görüş skorunuzdur. Oyunda LoL’de doğru yere doğru zamanlarda totem atmak size oyun kazandırabilir. Ancak sadece totem atarak görüş skoru kazanılmaz. Totem kesmek ve farklı yöntemlerle rakipleri açığa çıkarmak da size görüş skoru sağlar.

Görüş Skorumuz Kaç Olmalı?

LoL’de 10. dakikada ortalama 5-6 görüş skoruna sahip olmanız gerekir. Tabi support oynuyor iseniz bu sayı biraz daha fazla olabilir. Genel olarak 20. dakikada 12-13 görüş skoru iyidir. Eğer support rolünde oynuyor iseniz bu sayı 30’un üzerinde olmalıdır. 30. dakikada 15-20 ‘un üzeri görüş skoru sağlanabilir. Support iseniz 30. dakikada bu sayıyı 45’in üzerinde tutmakta yarar var. Yer yer kontrol totemi ve tarayıcı bulundurmak da size bu konuda destek sağlayabilir.

LoL S Almak İçin Yapılması Gerekenler
LoL S Almak İçin Yapılması Gerekenler

Yüksek Skor Katkısında Bulunun

LoL‘de önemli olan bir diğer konu da kill almanın yanı sıra, asist puanlarının da önemli olmasıdır. Evet, kill kazanmak, bir asiste göre size biraz daha fazla altın kazandırsa da bu S almak için önemli olan skor katkısında bulunmanızdır. Bu nedenle sizin için yeterli ise spelllerinizi zaten takım arkadaşınızın alacağı bir skor için kullanmak yerine, diğer skorlara katkıda bulunmak adına kullanmanız, daha iyi bir seçim olacaktır.

LoL de Honor Nasıl Alınır
LoL de Honor Nasıl Alınır

Hasar Katkısında Bulunun

Rakip takımdan herhangi bir oyuncuya hasar vermek, size oyunu kazandırmak için önemlidir. Genel olarak yüksek skor katkısında bulunmanın yanı sıra, yüksek hasar katkısında bulunmak size S almak için destek sağlayacaktır. Bunun için yüksek hasar kapasitesine sahip heroları tercih etmenin yanında, gerçekten iyi oynadığınızı düşündüğünüz heroları tercih etmenizde önemli olan bir diğer noktadır. Sadece yüksek hasar veren heroları tercih etmek yerine, ortalama bir hasar veren ama iyi olduğunuz heroları tercih etmeniz, size daha fazla yarar sağlayabilir.

LoL S Almak
LoL S Almak

Objektifleri Takip Edin ve Katkı Sağlayın

LoL’de S almanız ve oyun kazanmanızı kolaylaştırmanız için önemli olan bir diğer konu, objektiflerdir. Erken dakikalarda ejderhaları almak, barondan önce vadinin alametlerini almak ve ilerleyen dakikalarda da baronu almak, size ve takımınıza oldukça katkı sağlayacaktır ve bu katkı size oyunu kazandırmanın yanı sıra S üzeri not almak için katkıda bulunacaktır. Bu nedenle objektiflere önem vermeli ve gerekli zamanlarda totemler ile takip etmelisiniz. Böylece rakipten önce objektifleri alarak hem takımınıza hem de kendinize önemli ölçüde katkı sağlamalısınız. Ayrıca objektiflerden fazladan altın elde edebileceğinizi de unutmamak lazım.

Az Skor Verin

Oyunda rakip takıma az skor vermelisiniz. Bazen az skor katkısı yapsanız dahi, düşük miktarda kill vermek ya da hiç ölmemek, size S veya üzeri not almada büyük ölçüde katkı sağlayabilmektedir.

LoL’de S almak için yukarıda bahsettiğimiz adımları uygulamanız, çoğu zaman yeterli olacaktır. Bazı durumlarda hepsini uygulayamasanız bile, sırf bazılarını yaptığınız ve iyi bir oyuncu olduğunuz için takım arkadaşlarınız tarafından honor bile alabilirsiniz.

2 Yorum

  1. LoL’de S almak isteyenler özellikle kitle kontrol yeteneği bol olan herolar oynar ise daha fazla skor katkısında bulunabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir