GenelOyunRehber

Bug Nedir? Nasıl Oluşur?

Google News Abone Ol

Bug, genellikle online oyunlarda meydana gelen ve sistemin o anki durumundan kaynaklı kısa süreli hatalardır. Bug oluşması demek, sistemin o anda arka planda yaptığı işlemlerde hatalı sonuç bulması, hesaplama hatası yapmasıdır.

Bu Nasıl Ortaya Çıktı?

Bundan yıllar yıllar önce, “Develer tellal, pireler berber iken…” bilgisayarın bir oda büyüklüğünde ve yalnızca birkaç tane olduğu zamanlarda oluşan hesaplama hatalarının çözümleri aranırken bir teknik açıdan herhangi bir sorun bulunamadığında, “Bilgisayarın içerisine böcek girdi.” deniyordu. İngilizcede böcek anlamına gelen “Bug” günümüzde de bu şekilde yer etmiştir. Tabii aslen olayın böcekle bir alakası yoktur.

Bug Nasıl Oluşur?

Bug, sistemin o anki hesaplamaları yaparkensıra atlaması, bir işlemi bitirmeden diğerine başlaması veya yaptığı işlemi hatalı bulması ve hatta o anda sistemin yoğun olmasından ve bunun gibi durumlardan kaynaklanabilmektedir. Ayrıca sistemde yazılım hatası bulunması, teknik veya yazılımsal açıdan eksik olması veya yazılımsal açıdan uyuşmazlıkların olması da bug sorunu ortaya çıkarabilmektedir. Oyun oynarken bug oluşmaması için bu sorunlara dikkat etmeniz halinde de oyundan kaynaklı sorunlar ile bug oluşabileceğini de hatırlatmadan geçmemek gerekir.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir